Betoniarka, czyli niezdębny sprzęt przy budowie domu

0
359
Betoniarka, czyli niezdębny sprzęt przy budowie domu

Przymierzając się do budowy domu jednorodzinnego zastanawiamy się, w jakie narzędzia i urządzenia powinniśmy wcześniej zaopatrzyć się, aby ułatwić sobie pracę i obniżyć koszty związane z wykonaniem zaplanowanych robót inwestycyjnych. Często uważamy, że wykonanie niektórych zadań będzie możliwe tylko wtedy, jeżeli posiadać będziemy własne narzędzia budowlane. Czasami nawet nie potrafimy wyobrazić sobie placu budowy na którym nie byłoby  betoniarki.

Z reguły betoniarkę umieszczamy na początku listy urządzeń i narzędzi, które chcielibyśmy mieć do własnej dyspozycji na budowie. Zakup betoniarki wymaga jednak poważnego przemyślenia. Musimy bowiem wcześniej odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie, dotyczące faktycznej potrzeby zakupu betoniarki i jej przeznaczenia. Inaczej mówiąc: musimy być świadomi, w jakim systemie chcemy  realizować naszą inwestycję?

W przypadku zlecania robót przy budowie naszego domu wyspecjalizowanym ekipom wykonawczym, możemy być pewni, że firmy te będą beton  produkowały przy użyciu własnych betoniarek, albo będą go zamawiały w pobliskich wytwórniach betonu. Wtedy zakupiona przez nas betoniarka, na placu budowy szybko okaże się być nie tylko zbędnym urządzeniem, ale nawet bardzo kłopotliwym. Nie dość, że nie będzie pomocna na budowie, to zajmować będzie powierzchnię magazynową, którą np. przeznaczyć moglibyśmy na składowanie potrzebnych materiałów inwestycyjnych. Wymagać też będzie zabezpieczenia przed kradzieżą. W tym miejscu fakt nie uzasadnionego wydania pieniędzy na zakup betoniarki pozostawiamy bez komentarza.

Wydaje się, że na zakupienie betoniarki powinniśmy zdecydować się tylko wtedy, jeżeli niektóre roboty budowlane zaplanujemy do wykonania w tzw. „systemie gospodarczym”. Oznaczać to będzie,  że czujemy się na siłach, aby wybrane  prace budowlane wykonać własnymi rękami, albo posiadamy wystarczające umiejętności, aby pokierować pracami osób niewykwalifikowanych poszukujących sezonowo zatrudnienia w budownictwie. Planując taki harmonogram robót możemy pomyśleć o betoniarce jako urządzeniu, które ułatwi nam pracę i pozwoli być może pomniejszyć koszty związane z planowaną inwestycją.

Podejmując decyzję o zakupie betoniarki musimy wybrać odpowiedni dla naszych potrzeb model. Jeżeli chcemy niektóre prace realizować samodzielnie wystarczy nam betoniarka o pojemności od 80l do 120l. W przypadku realizacji bardziej ambitnych zadań z udziałem innych osób, musimy pomyśleć o betoniarce o większej pojemności, powyżej 150l. Przy czym musimy być świadomi, że co prawda większa pojemność betoniarki może znacznie przyspieszać pracę, to jednak jej wielkość i ciężar może komplikować nam przemieszczanie i przechowywanie urządzenia. Przy czym możemy zakładać, że betoniarka o większych gabarytach będzie bardziej solidnie wykonana. Będzie też dysponowała określonym zapasem mocy. W związku z tym nie będzie możliwości nadmiernego jej przeciążenia. Taka betoniarka może  okazać się mniej awaryjna.

W przypadku betoniarek mówić możemy o ich pojemnościach w dwóch różnych znaczeniach. Pierwszy parametr tzw. „pojemność całkowita” dotyczy całego bębna betoniarki, zaś drugi wymiar tzw. „pojemność zasypowa” wskazuje ile zaprawy  można faktycznie w  urządzeniu wymieszać. Z betoniarki o najmniejszej pojemności bębna uzyskać możemy zwykle tylko jedną taczkę gotowej zaprawy. Z betoniarek o większej pojemności możemy otrzymać już kilka taczek urobku. Decydować to może o tempie prowadzonych prac budowlanych.

Pojemność betoniarki zwykle powiązana jest też z rodzajem zasilania. Betoniarki mogą być zasilane silnikami spalinowymi i elektrycznymi. Najbardziej popularne są te ostatnie betoniarki. Bębny tych urządzeń mogą być napędzane silnikiem elektrycznym jednofazowym o napięciu 230 V lub trójfazowym, tzw. „siła” o napięciu 380 V. Betoniarkę z silnikiem jednofazowym podłączyć możemy do zwykłego gniazdka elektrycznego. Podejmując decyzje zakupowe należy zwrócić szczególną uwagę na sposób zasilania betoniarki. Może okazać się, że zakupimy betoniarkę, a nasza działka budowlana nie będzie miała odpowiedniego dla niej przyłącza energii. W przypadku, gdy na budowie nie ma jeszcze przyłącza elektrycznego betoniarki jednofazowe i trójfazowe zasilić możemy agregatem prądotwórczym.

Przy wyborze betoniarki zwrócić należy uwagę na moc silnika. Betoniarki o dużej pojemności bębna, ale o małej mocy silnika będą miały problemy z rozruchem. Wymagać będą zasypu dopiero po rozruchu z pustym bębnem. Zasypanie bębna przed rozruchem betoniarki może spowodować uszkodzenie silnika.

Radzimy, aby zakupu betoniarki dokonywać w dużych marketach budowlanych. Zwykle w ofercie handlowej tych firm znajdują się wyroby kilku dostawców. Będziemy wtedy mogli łatwo zestawić betoniarki o porównywalnych parametrach technicznych i nawet samodzielnie spróbować ocenić jakość wykonania istotnych dla betoniarki elementów użytkowych.

Przykładowe zestawienie dwóch modeli betoniarek, które na pierwszy rzut oka wydają się niczym nie różnic. Jednolite rozwiązania kolorystyczne utrudniają ocenę parametrów technicznych i użytkowych.

W trakcie oglądania różnych modeli betoniarek szczególną uwagę zwrócić musimy na ramę, bęben, wieniec i elementy jezdne.Rama powinna być solidna, dobrze pospawana i starannie pomalowana. Bęben ma być wykonany z grubej blachy, z solidnymi mieszadłami w środku. Obracać się musi lekko na łożyskach, które powinny być zakryte, aby nie miały styczności z wodą i piaskiem. Koło do manualnego sterowania przechyłem bębna powinno być duże, ułatwi to obsługę urządzenia. Mechanizm hamulca bębna powinien być skuteczny w działaniu. Wieniec powinien być żeliwny. Będzie wtedy bardzo trwały. Wieniec wykonany z tłoczonej blachy, w przypadku uszkodzenia będzie wymagał wymiany całego bębna. Natomiast wieniec kompozytowy wykonany z tworzywa polimerowego będzie kłopotliwy w naprawie. Należy też zwrócić uwagę, aby betoniarka wyposażona była w duże gumowe kółka. Pozwolą one łatwo przestawiać  urządzenie na placu budowy.

Własne obserwacje poczynione na ekspozycji towaru,  możemy zweryfikować w oparciu o fachowe informacje i uwagi sprzedawców. Powinniśmy  zapytać, który model betoniarki jest polecany i dlaczego?

Należy jednak pamiętać, że aby móc długo czerpać radość z użytkowania betoniarki na budowie własnego domu musimy z urządzenia korzystać zgodnie z przeznaczeniem i stosować się do wszystkich zaleceń, które znajdziemy w instrukcji jego obsługi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here