Co musisz wiedzieć przed wyborem okien do montażu?

0
244
Co musisz wiedzieć przed wyborem okien do montażu?

Okna, to bardzo ważny element naszego domu. Należy pomyśleć o odpowiednim ich rozmieszczeniu i wielkości już podczas planowania budynku. Maja wpływ na zużycie paliwo do ogrzewania budynku, a także na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Podczas, gdy musimy wybrać okna do naszego nowego domu, lub wprowadziliśmy się do już gotowego mieszkania, w którym są stare, nieszczelne okna, jeśli nie mamy podstawowej wiedzy na ich temat, należy zasięgnąć porady specjalisty.

Podstawowym czynnikiem, który przewija się cały czas w temacie okien, jest materiał użyty do ich budowy. Wszyscy zastanawiają się, czy lepsze są okna z drewna czy z plastiku, wykonane technologią PCV. Otóż wbrew powszechnej opinii, obydwa rodzaj okien mają bardzo zbliżone charakterystyki. Obydwa rodzaje muszą spełniać podobne wymogi, dotyczące przepuszczalności i filtracji powietrza. Termoregulacja to obecnie podstawa. To rozwiązanie spotykane jest w obydwu typach tych okien. Regulacja z wykorzystaniem grawitacji pozwala na całkowite zamknięcie pomieszczenia, lub dużą wymianę powietrza w nim. Kluczowy wpływ na dobór ustawień mają rozwiązania założone w projekcie wnętrza. To one mówią nam, czy i jak ustawić regulację okna.

Powracając do tematu, bezsprzeczne jest to, że okna drewniane wymagają od nas odnowienia co kilka lat. Użyto do ich produkcji farb i lakierów, tak więc one niszczeją. Należy po kilku latach okno zmatowić i na nowo pokryć farbą. Jedni twierdzą, że to nic w porównaniu do dużo lepszej prezentacji okien drewnianych. Otóż obecnie, technologia PCV jest tak zaawansowana, że odwzorowania drewna są bardzo dokładne, a bez dotknięcia obramowania okna wręcz niemożliwe jest stwierdzenie, czy jest ono wykonane z drewna czy plastiku.

Kolejnym, ważnym elementem dotyczącym okien, jest to, jak bardzo jest ono wystawione na nasłonecznienie. Ciemniejsze okna będą w większy sposób chłonąć światło i się nagrzewać. W efekcie tego, okna plastikowe mogą się odkształcać, zaś drewniane, będą szybko niszczeć i częściej konieczna będzie ich odnowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here