Czym jest BIM i w jaki sposób może Ci pomóc?

0
297
bim

Jeśli posiadasz firmę z sektora budownictwa, inżynierii lub architektury, z pewnością zainteresuje Cię wspaniała technologia BIM, która znacznie ułatwia współpracę w zakresie realizacji określonych projektów. Takie rozwiązanie oferuje firma https://bimally.pl/. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto z niego skorzystać.

Czym jest BIM i w jaki sposób może Ci pomóc?

Zarządzanie, planowanie, a także realizacja nawet najprostszych projektów budowlanych bywa dużym wyzwaniem dla firm wykonawczych. W takich przypadkach niezwykle pomocne okazują się nowoczesne technologie cyfrowe, które czynią współpracę między określonymi podmiotami znacznie wygodniejszą i bardziej przejrzystą. Jedną z takich współcześnie wykorzystywanych technologii jest BIM, czyli modelowanie informacji o budynku. Stanowi to duże usprawnienie dla projektantów, zarządców nieruchomości, a także dostawców materiałów budowlanych. Każda z wymienionych grup może dostosowywać możliwości oferowane przez BIM do swoich własnych potrzeb. Czym dokładnie jest technologia BIM i w jaki sposób może przyczynić się do usprawnienia działania Twojej firmy z branży budowlanej lub architektonicznej? Przeczytaj nasz artykuł!

Co to jest BIM?

Powiedzieliśmy już wyżej, że BIM to skrót oznaczający modelowanie informacji o budynku. Oznacza to więc, że technologia ta umożliwia nam cyfrowy zapis różnorodnych właściwości danego obiektu. BIM staje się więc bazą danych dotyczących konkretnej konstrukcji, z której korzystać mogą uczestnicy całego procesu projektowania i budowy przedsięwzięcia. W BIM mogą znaleźć się dane dotyczące nie tylko pojedynczych budynków, takich jak obiekty mieszkalne, biurowce czy centra handlowe, ale również infrastruktury i obiektów inżynierskich (np. mostów, tuneli czy sieci energetycznych). Dzięki modelowaniu informacji o budynku mamy wgląd do wszelkich parametrów budynku (np. semantyki poszczególnych elementów i relacji przestrzennych) umożliwiających dogłębną analizę projektu.

Zalety korzystania z BIM

Do najważniejszych korzyści płynących z zastosowania technologii BIM należy przede wszystkim możliwość usprawnienia pracy nad projektem. Stały wgląd w generowane raporty sprawia, że łatwiejsze staje się również eliminowanie ewentualnych błędów. BIM to stała kontrola nad realizacją projektu, a jednocześnie możliwość zredukowania kosztów całego przedsięwzięcia. Technologia BIM pozwala na bieżącą aktualizację zbieranych na temat inwestycji danych, dlatego każdy uczestnik procesu realizacji może w każdym momencie sprawdzić naniesione zmiany bez konieczności kontaktowania się za określonymi podmiotami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here