Dobry bagażnik na rower

0
718

Jeśli planujemy transport roweru, dobór odpowiedniego bagażnika to podstawa. Jaki powinien być dobry bagażnik na rower? Podstawowym kryterium jest stabilność podczas przewozu.  Z tego powodu już na wstępie powinniśmy wyeliminować bagażniki montowane na klapie samochodu przy pomocy haków. Rowery wiszą podtrzymywane za  ramę. Taki bagażnik często zasłania tablice rejestracyjne. Podczas jazdy po nierównościach terenu nasz rower będzie narażony na zniszczenie, podobnie jak karoseria samochodu.

Plusem jest jednak szybkość montażu, niewielkie rozmiary po złożeniu i niska cena. Znacznie bezpieczniejszą opcją jest bagażnik na rower umieszczony na dachu, jednak tylko pod warunkiem, że zainwestujemy w sprzęt dobrej jakości. Oszczędzanie w tym wypadku mija się z celem i w efekcie może nas słono kosztować- naprawa roweru lub lakierowanie auta z pewnością wyniesie więcej niż profesjonalny bagażnik na rower.

Nie musimy natomiast przepłacać za materiał, z którego będzie wykonany sprzęt. Uchwyty wykonane ze stali są tak samo dobre jak aluminiowe. Jednak transport rowerów na dachu ma również swoje minusy. Montaż trwa stosunkowo długo, w dodatku jest niewygodny, zwłaszcza w przypadku wysokiego auta. Jazda z dwoma rowerami na dachu także jest mało komfortowa.

Jeśli posiadamy większy samochód i nie przewozimy kompletu pasażerów, dobrym pomysłem będzie też transport we wnętrzu auta. Wystarczy złożenie tylnych siedzeń. Jeśli nie posiadamy specjalnego wyposażenia, ten sposób wymaga większej ostrożności. Z drugiej strony, nie musimy montować bagażnika na rower, a nasz jednoślad nie stawia dodatkowego oporu podczas jazdy, jak podczas przymocowania na dachu.