Energia staje się coraz droższa. Ogrzewanie budynków, szczególnie podczas mroźnej zimy, wiąże się często z ponoszeniem sporych kosztów przez właścicieli. Jak zatem zmniejszyć te koszty? Najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie strat ciepła przez docieplenie budynku. Nie tylko elewacji, ale też stropów i dachu.
Dlaczego warto ocieplać budynki
Badania naukowe dowodzą że niedocieplone ściany budynku mogą powodować wzrost kosztów ogrzewania aż o 40%, a niedocieplony dach o 20%. Trudno sobie nawet wyobrazić jakiego rzędu mogą to być kwoty przez cały sezon grzewczy. Dlatego, z ekonomicznego punktu widzenia, warto ocieplić ściany, dach, stropy, a nawet pomyśleć o wymianie okien, przez które również ucieka ciepło.
Celem takiej termomodernizacji jest stworzenie bariery, która ochroni budynek przed utratą ciepła w zimny dzień, w ciepły zmniejszy ilość ciepła dostającego się do wewnątrz.
Wykonanie docieplenia może także pozytywnie wpłynąć na wygląd samego budynku. Stara, zniszczona albo niedokończona elewacje może przy okazji nabrać odpowiedniego wyglądu. Poza tym obiekt zostanie zabezpieczony przed wilgocią i grzybami. Dodatkowo dobrze ocieplone i zabezpieczone ściany zapewnią budynkowi trwałość na bardzo długie lata.
Metody ocieplania elewacji
Zarówno budynki nowe, jak i stare wymagają zabezpieczenia przed wpływem temperatury. Od wielu lat stosuje się sprawdzone systemy dociepleń. Ciągle powstają nowe materiały i technologie. Zasadniczo wyróżnia się dwie metody docieplenia: mokrą i suchą.
Docieplenie metodą mokrą
Najpopularniejszą stosowaną metodą docieplania budynków jest metoda lekka na mokro. Polega ona na wykonaniu ocieplenia z trzech odpowiednio dobranych i połączonych ze sobą warstw. Pierwsza to warstwa termiczna, która składa się ze styropianu lub płyt wełny mineralnej. Montowane są one za pomocą specjalnych kołków albo przyklejane są do ściany
Druga warstwa to zbrojenie, które ma za zadanie zabezpieczenie warstwy izolacyjnej przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Na koniec warstwa zewnętrzna z wyprawy tynkarskiej. Nadaje elewacji odpowiedni wygląd, kolor i fakturę oraz chroni przed zewnętrznymi uszkodzeniami.
Docieplenie metodą suchą
Ta metoda ogólnie rzecz biorąc polega na wykonaniu odpowiedniego rusztu przytwierdzonego do ściany budynku, wypełnieniu go materiałem docieplającym i przykryciu wszystkiego odpowiednią okładziną.
Ruszt wykonany jest z drewna lub z elementów stalowych. Pola rusztowania wypełnia się wełną mineralną, rzadko stosowany jest styropian. Natomiast jako okładzina używany może być siding, inne materiały z tworzywa sztucznego, płyty z kamieni różnego rodzaju.