Instalacje grzewcze w Twoim womu

0
373
Instalacje grzewcze w Twoim womu

W czasie trwania procesu inwestycyjnego związanego z instalacją systemu grzewczego użytkownik domu staje przed wyborem rodzaju źródła ciepła. Jeśli ma do dyspozycji nośnik energetyczny w postaci gazu sieciowego lub płynnego zastanawia się nad wyborem kotła gazowego. Oferta na rynku jest stosunkowo szeroka. Do wyboru mamy klasyczne kotły oraz kotły kondensacyjne. Bez wątpienia technika kondensacyjna zdobywa coraz więcej zwolenników. W skrócie zasada działania kotła kondensacyjnego polega na tym, że ów kocioł odzyskuje ciepło w postaci spalin, stąd też jego sprawność definiowana jest na poziomie 109 %. Jeśli chodzi o kotły kondensacyjne, do dyspozycji mamy kotły wiszące na ścianie dla klasycznego budynku o przykładowej powierzchni 200 metrów kwadratowych. Moc takich kotłów sięga 24 kilowatów.

Przed wyborem kotła należy skonsultować się z projektantem bądź z profesjonalnym instalatorem który jest w stanie precyzyjnie określić bilans ciepła dla danego budynku. Dobór właściwej wielkości kotła dla powierzchni budynku jest niezwykle ważny. Zachowanie podstawowych zasad obliczeniowych determinuje o wydajności urządzenia. Liczba grzejników, powierzchni użytkowa domu czy rozmiar instalacji warunkuje efektywną pracę kotła. Ważne żeby nasze źródło ciepła miało odpowiedni poziom mocy bowiem jeśli będzie ona zbyt niska w stosunku do ocieplanej powierzchni to nie będzie mógł uzyskać odpowiednie temperatury co może spowodować odczuwalne straty wydajności kotła co jednocześnie będzie rzutowało na obniżenie równowagi pracy urządzenia. Jeśli zaś moc kotła będzie zbyt duża w odniesieniu do powierzchni budynku to pojawią się komplikacje związane z zachowaniem wyznaczonej przez użytkownika temperatury kotła. W ekstremalnych przypadkach zjawisko takie może zasmolić kocioł i wywołać problemy natury technicznej. Kotły jak wszystkie urządzenia o analogicznym działaniu w Polsce, zgodnie z literą prawa należy montować w tzw. instalacji typu otwartego która posiada specjalne zbiorcze naczynie przelewowe.

Ustawodawca zapewnia iż użytkownik kierujący się przepisami zamieszczonymi w uchwalonym przezeń rozporządzeniu zapewni sobie i najbliższemu otoczeniu bezpieczną i bezusterkową pracę kotła w czasowej przestrzeni jego użytkowania. Jeśli chodzi o montaż kotła w tzw. układzie zamkniętym to niesie on za sobą pewne ryzyko, czy też zagrożenie. W sytuacji kiedy z niezależnych od nas przyczyn zostanie odcięte zasilanie energetyczne w budynku, brak prądu może naruszyć prawidłową pracę kotła. Uszkodzenie kotła może również stanowić zagrożenie dla zdrowia użytkownika tegoż źródła ciepła. Logiczne, że tak owe urządzenie które niesie za sobą pewne niebezpieczeństwo wymierzone w kierunku ludzkiego zdrowia powinno znajdować się w wyznaczonym dlań pomieszczeniu, w tzw. kotłowni. Pomieszczenie takie powinno być wyposażone w spełniającą określone normy wentylację, właściwie nawiew i wywiew. Kanały wentylacyjne powinny być zamontowane w odpowiednich dla nich miejscach które określają zasady montażowe zalecane przez producenta. Sama zaś orientacja urządzenia w kotłowni powinna być wypoziomowana, nieruchoma i stateczna w miejscu które nie jest łatwo palne. Normy Prawne takiego pomieszczenia określają przepisy prawne. Oczywistym jest że takie urządzenie musi być podłączone do komina przez który odprowadzane zostają szkodliwe substancje takie jak spaliny czy inne substraty, normy dla konstrukcji takiego komina również określa ustawa. Co zrobić aby zachować solidność i rzetelność kotła podczas jego intensywnej pracy? Przede wszystkim należy zadbać o systematyczną eksploatację. Regularne czyszczenie kotła pozwoli zachować jego wydajną i niezawodną pracę. Wystarczy jeden raz w tygodniu zadbać o urządzenie. Nie przestrzeganie tej reguły może doprowadzić do zmniejszenia biegłości cieplnej. Sadza która jak sama nazwa wskazuje osadza się na ścianach urządzenia rodzi ochronę termiczną i wystawia na szkodliwe oddziaływanie inwazyjnych związków które psują stalowy wymiennik. Jeśli właśnie skończył się sezon grzewczy należy dołożyć wszelkich starań aby przeciwdziałać destrukcji kotła poprzez jego posezonowe, dokładne wyczyszczenie i zakonserwowanie.

Efekt będzie taki że zwiększymy żywotność naszego urządzenia. Aby kotły Piła mogły cieszyć się trwałością należy zadbać również o właściwy poziom temperatury pracy. Temperatura o wartości 60 stopni Celsjusza zdaje się być optymalną, w szczególności dla urządzeń opalanych drewnem. W zachowaniu odpowiednie temperatury pomóc może nam zamontowanie specjalnego zaworu na kotle. Montaż takiego zaworu przyczynia się do pojawienia się w mniej okazałej ilości sadzy w urządzeniu, tym samym nie powodując spadku poziomu jego funkcjonalności. Jeżeli w naszym kotle brakuje takiego zaworu, należy bezzwłocznie uzupełnić naszą instalację o taką regulację jednocześnie znacząco zwiększając ogólną sprawność całego układu grzewczego. Jednym z wyników płynnej pracy kotła będzie oszczędność paliwa a koszty użytkowania zostaną ograniczone do minimum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here