Sprzedaż mieszkania bywa czasochłonnym i uciążliwym procesem. Lokal trzeba najpierw przygotować, a następnie oprowadzać po nim potencjalnych klientów, negocjować, czekać długo na decyzję i liczyć się z tym, że taka osoba może się wycofać w ostatniej chwili. O jakich dokładnie przygotowaniach mowa? Krok po kroku przedstawimy je poniżej.
Warto też wiedzieć, że całego tego procesu można uniknąć, wybierając Nskup.pl – najszybszy sposób na sprzedaż mieszkania (czy ogółem nieruchomości). Przy sprzedaży nieruchomości bezpośrednio agencji nie ma konieczności specjalnego przygotowywania mieszkania do sprzedaży, co oszczędza energię, czas i pieniądze.
Nie obejdzie się bez gruntownych porządków
Nie ważne, czy sprzedajesz kawalerkę czy wielki apartament – zawsze warto zadbać o to, aby nieruchomość robiła na potencjalnych kupujących jak najlepsze wrażenie, ponieważ może to znacząco wpłynąć na to, na jaką cenę ostatecznie się zgodzą. Niekiedy o tym, czy ktoś kupi dane lokum, czy jednak się rozmyśli decydują drobiazgi.
Absolutną podstawą jest dokładne wysprzątanie całego mieszkania (a w szczególności kuchni i łazienki – dwóch miejsc, w których higieniczność przestrzeni ma wyjątkowo duże znaczenie), włącznie z myciem podłóg i okien.
Należy też zadbać o to, aby w pomieszczeniach nie zalegały żadne nieprzyjemne zapachy – co może mieć miejsce chociażby w przypadku, gdy dotychczasowi lokatorzy palili w nich papierosy (na szczęście istnieją sposoby, aby się tych zapachów pozbyć).
Część wystroju trzeba będzie usunąć
W niemal każdym domu czy mieszkaniu można znaleźć jakieś przedmioty typowo osobiste, takie jak zdjęcia, pamiątki z podróży czy różnego typu bibeloty. Warto je usunąć przed zaproszeniem pierwszych potencjalnych kupujących na oględziny.
W ten sposób będą oni mogli wyobrazić sobie nieruchomość tak, jak sami by ją sobie urządzili, a nie będą napotykać się na każdym kroku na fragmenty wspomnień dotychczasowych mieszkańców.
Przy porządkowaniu rzeczy osobistych warto także pozbyć się starszych mebli czy ozdób ściennych i dekoracji, zwłaszcza, jeśli planuje się sprzedać nieruchomość w stanie pustym, to jest bez wyposażenia.
Z drugiej strony, można też nieco zainwestować w nowe, neutralne dekoracje, odświeżenie pewnych aspektów nieruchomości (np. odmalowanie ścian) czy też naprawienie usterek i braków wymagających niewielkich nakładów pracy i pieniędzy. Może się okazać, że kilka tysięcy złotych i odrobina wysiłku przełożą się na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt tysięcy wyższą cenę nieruchomości.