Jak wymienić pękniętą płytkę ceramiczną?

0
404
Jak wymienić pękniętą płytkę ceramiczną?

Pęknięcie płytki ceramicznej wbrew pozorom, zdarza się często. Zdarzenia w postaci wyślizgnięcia się z ręki patelni, lub metalowego dozownika do mydła w płynie mogą zakończyć się pęknięciem, lub szczerbieniem płytki ceramicznej na podłodze. Nie kwalifikuje to całej podłogi do wymiany, ponieważ możemy wymienić tylko uszkodzoną płytkę, pod warunkiem, że posiadamy zapasową płytkę tego samego modelu.

Jak usunąć uszkodzoną płytkę?

Pierwszą czynnością jest wycięcie fug wzdłuż uszkodzonej płytki ceramicznej, co zapobiegnie pęknięciu sąsiednich płytek podczas skuwania tej uszkodzonej. Możemy to zrobić za pomocą frezarki, lub zwykłego nożyka warsztatowego. Następnie przy pomocy odkurzacza odsysamy okruchy fugi, oraz pył. Płytkę możemy teraz bezpiecznie skuć, wykorzystując kilka technik. Możemy zdecydować się na rozbicie jej młotkiem na mniejsze kawałki, które łatwo będzie wyjąć, lub naciąć płytkę i usunąć ją, podważając dłutem. Szpachelką odrywamy potłuczone kawałki, wraz z klejem, za pomocą którego przytwierdzona była do podłoża. Na koniec starannie oczyszczamy miejsce z fragmentów płytki, oraz wciągamy do odkurzacza cały kurz. Na tak przygotowane podłoże możemy przykleić nową płytkę.

Wklejenie nowej płytki ceramicznej

Przymierzamy płytkę ceramiczną do powstałego otworu. Sprawdzamy za pomocą poziomicy, czy równo przylega do całej powierzchni podłogi i nie wystaje z żadnej strony. Jeśli okaże się, ze płytka wystaje ponad powierzchnię sąsiadujących kafelek, należy zedrzeć za pomocą szpachelki grubszą warstwę starego kleju, znajdującego się na podłożu i ponownie oczyścić miejsce odkurzaczem. Następnie taśmą malarską zabezpieczamy powierzchnię sąsiadujących płytek i gruntujemy przeznaczonym do tego celu preparatem puste miejsce przygotowane pod nową okładzinę. Pozostawiamy miejsce do wyschnięcia na czas określony na etykiecie preparatu gruntującego. Po wyschnięciu gruntu nakładamy szeroką pacą warstwę kleju na przygotowane wcześniej podłoże i dokładnie rozsmarowujemy na całej powierzchni. Klej rozprowadzamy również dokładnie na spodniej warstwie nowej płytki. Ilość kleju dostosowujemy w taki sposób, aby płytka nie odstawała ponad powierzchnię istniejącej już podłogi. Płytkę wkładamy na miejsce, mierzymy poziomicą równomierność dolegania i w razie potrzeby korygujemy gumowym młotkiem jej położenie. Aby zachować równą szerokość szpar na fugi, używamy krzyżyków dystansowych. Pozostawiamy do wyschnięcia na około 1 dobę. Na koniec usuwamy taśmę malarską i fugujemy szpary, po czym nadmiar zaprawy fugowej usuwamy zwilżoną gąbką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here