Jak zmienić swój balkon w miejsce relaksu?

0
262
Jak zmienić swój balkon w miejsce relaksu?

Na pięknie urządzonym balkonie przyjemnie spędza się wolny czas, zarówno pijąc poranną filiżankę kawy, jak i czytając ulubioną książkę wieczorem. Balkon może stać się ulubionym miejscem relaksu i wyciszenia, dlatego warto o niego zadbać.

Korzyści przeprowadzenia metamorfozy balkonu

– Stworzenie miejsca do wyciszenia i medytacji

– Możliwość picia smacznej kawy i spożywania posiłków na świeżym powietrzu

– Oglądanie wieczornego nieba w przytulnym miejscu z bliską osobą

– Posiadanie własnego małego ogródka i np. uprawianie ziół w doniczkach

– Kwitnące kwiaty, które są wspaniałą pachnącą ozdobą balkonu

Jak rozpocząć urządzanie balkonu?

Zarówno większy balkon, jak i ten niewielki może przejść metamorfozę i stać się wyjątkowym miejscem. Na co powinno się zwrócić uwagę podczas jego urządzania?

Podłoga

Na początku warto zadbać o dobrej jakości płytki podłogowe, które będą antypoślizgowe oraz odporne na różne warunki środowiskowe – np. mróz. Ciekawym rozwiązaniem są także płytki podłogowe montowane za pomocą zatrzasków lub tak jak puzzle, które łatwo można ułożyć na balkonie.

Balustrada

Niekiedy farba na balustradzie zaczyna się łuszczyć pod wpływem mrozu, wilgoci lub zbyt dużego nasłonecznienia. Należy ją wtedy odnowić, aby nie dopuścić do zbyt dużych uszkodzeń. Na początku należy zabezpieczyć podłogę, a następnie rozpocząć renowację. Starą warstwę farby można usunąć za pomocą szczotki z miedzianym włosiem lub wykonanej z mosiądzu czy stali. Kolejnym krokiem jest dokładne umycie balustrady za pomocą szmatki z czystą wodą lub wodą z dodatkiem detergentu. Po wyschnięciu balustrady można ją pomalować farbą odpowiednią do użycia na zewnątrz.

Krzesła lub leżak

Wygodne siedzisko umili czas spędzony na zewnątrz. Popularne są krzesła wykonane z rattanu, na których można położyć poduszki dla uzyskania większego komfortu. Leżak i ciepły koc pozwolą cieszyć się czasem spędzonym na balkonie nawet w chłodniejszy wieczór.

Stolik

Niewielki stolik jest bardzo przydatnym elementem wystroju balkonu. Składany jest bardzo praktyczny, ponieważ nieużywany zajmuje niewiele miejsca. Na niedużym balkonie świetnie sprawdzi się także stolik składany do przymocowania na ścianie. Stolik może mieć także dodatkową funkcję – stanowić miejsce do przechowywania np. poduszek.

Oświetlenie

Odpowiednio dobrane oświetlenie ozdabia balkon, tworząc urokliwe i nastrojowe miejsce do relaksu. Mogą to być lampy wiszące, stojące lub kinkiety. Do oświetlenia balkonu bardzo dobrze nadają się też lampy solarne, które nie wymagają podłączenia do prądu, ponieważ czerpią energię ze słońca i dają delikatne światło. Takie lampy mogą być np. włożone do doniczek, postawione na stoliku lub też umieszczone bezpośrednio na podłodze.

Rośliny

Na końcu warto stworzyć na balkonie namiastkę ogrodu. Kwitnące kwiaty stanowią efektowną ozdobę każdego balkonu. Decyzję co do rodzaju roślin, które zamierza się uprawiać, należy podjąć m.in. biorąc pod uwagę jego nasłonecznienie. Niektóre rośliny tj. petunie, aksamitki, bratki czy lawenda lubią stanowiska o dużym nasłonecznieniu, z kolei inne – np. begonie, niecierpki, lobelie czy pelargonie są roślinami cieniolubnymi.

Warto dokonać metamorfozy balkonu, aby stworzyć na nim kącik, w którym można odpocząć i zregenerować siły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here