Od nowoczesnych baterii kuchennych wymagamy nie tylko wygodnej obsługi. Chcemy także, aby pozwalały one oszczędzać wygodę i miały atrakcyjny wygląd.
Podstawowe rodzaje baterii
Baterie kuchenne dzielą się na naścienne i sztorcowe. Baterie montowane na ścianie to tradycyjne rozwiązanie. Wadą tych baterii jest konieczność doprowadzenia instalacji wodnej do miejsca, w którym zostaną zamontowane. Optymalna wysokość montażu to 25 – 35 cm nad zlewozmywakiem. Zmiana miejsca instalacji w przypadku baterii naściennej także jest trudna i wymaga kucia ścian. Zaletą jest jej prosta wymiana. Baterie sztorcowe to inaczej baterie stojące. Można je montować bezpośrednio na zlewozmywaku lub na znajdującym się obok blacie. Aby nie było problemu z wymianą baterii na inny model, producenci stosują standardowe otwory o szerokości 35 mm. Obecnie baterie sztorcowe cieszą się ogromną popularnością. Ich montaż jest bardzo prosty, do tego można liczyć na innowacyjne rozwiązania.
Istotny jest kształt i długość wylewki
W kuchennej baterii są to bardzo istotne elementy. Dobiera się je pod kątem głębokości i wielkości zlewozmywaka. Wyjątkowo wygodne są baterie z wyciąganą wylewką. Mają one zasięg od 60 do 150 cm. W kuchni świetnie sprawdzają się również baterie, w których można przełączyć tryb strumienia wody na prysznicowy. Zalety tego rozwiązania docenimy płucząc owoce i warzywa. We wszystkich bateriach kuchennych wylewka jest ruchoma. Do zlewów jednokomorowych wybiera się wylewki obracające się od 90-160°. Do dwukomorowych zlewozmywaków przeznaczone są wylewki, które obracają się o 180°. W sprzedaży dostępne są też wylewki obracające się o 360°. Ten rodzaj wylewek stosuje się na kuchennych wyspach.
Materiały do produkcji armatury kuchennej
Większość baterii ma korpusy wykonane z miedzi. Są one poddawane chromowaniu. Bateria może więc mieć błyszczącą lub matową powierzchnię. Dostępne są też baterie w satynowym wykończeniu. Na rynku dostępne są też baterie pokryte innymi niż miedź powłokami. W sprzedaży dostępne są baterie niklowane, pokryte dekoracyjną powłoką PVD, złocone, ceramiczne, patynowane. Jeśli zależy nam na wyjątkowo trwałej armaturze kuchennej powinniśmy postawić na modele, które w całości są wykonane z nierdzewnej stali szlachetnej.
Każdego dnia odkręcamy i zakręcamy kuchenną baterię około 90 razy. Dlatego też na zakupach warto zwrócić nie tylko na jej wygląd, ale przede wszystkim na jakość użytych do produkcji materiałów i wykonania. Im są one wyższej jakości, tym dłuższa będzie żywotność kuchenne baterii.