Kolor elewacji domu. Jaki wybrać?

0
339
Kolor elewacji domu. Jaki wybrać?

Elewacja domu to bardzo istotny jego element. Patrząc na dom, to właśnie ją zauważamy jako pierwszą, Ją także jako pierwszą zauważają inne osoby widzące nasz dom. To właśnie na podstawie zewnętrznego wyglądu domu i koloru elewacji, zyskują o naszej nieruchomości takie czy inne pierwsze wrażenie. Negatywna ocena na temat tego co widać na zewnątrz, może przełożyć się na złe ocenianie tego co jest w środku. Z tego powodu warto przywiązywać do elewacji sporą uwagę. Powinna być ona atrakcyjna, zwracać uwagę niekoniecznie wyróżniającymi się kolorami, ale przede wszystkim jakością wykonania i dopasowaniem do wyglądu domu jak również otoczenia wokół niego. Musi tez być tak wykonana, by spełniała inną rolę, a mianowicie rolę izolacji cieplnej domu. Nigdy więc nie warto poprzestawać na pozostawieniu gołych ścian. Niestety takie obrazki są częste. Brak sensownej elewacji, gołe ściany z pustaków, cegły czy innych materiałów zdarzają się często. Bez wątpienia nie wygląda to atrakcyjnie, co więcej, taka elewacja nie izoluje cieplnie domu, więc może być w nim zimno lub konieczne wydatki na jego ogrzewanie mogą okazać się bardzo duże.

Kolor elewacji

Kolor elewacji domu pozornie nie jest istotny. W opinii niejednej osoby najważniejsze, by elewacje pomalować, nieważne w jakich barwach. Nie bardziej błędnego Kolor elewacji domu ma bardzo duże znaczenie. Jaki wybrać? Trudne pytanie. Na pewno należy przyjrzeć się temu, co jest w otoczeniu domu i dobrać kolor do tego, co jest dookoła. Do nas należy decyzja, czy kolor elewacji ma uzupełniać wygląd tego co jest wokół domu czy też być kontrastem. Nie bez znaczenia jest także wygląd okolicznych domów. Tu musi nastąpić podobna decyzja: Czy malować elewacje, by wyróżnić się z tłumu innych domów czy też dobrać kolor elewacji do kolorów elewacji innych domów, by wszystko pięknie się komponowało. Najczęściej druga opcja jest sensowniejsza. Nie mamy oczywiście wpływu na to, jak sąsiedzi pomalowali swoje domy, jednak aby całość czy określony fragment ulicy wyglądał dobrze, warto się dostosować. Często najgorszą możliwą opcją jest bardzo ostry kolor elewacji. Mocny żółty, pomarańczowy czy czerwony – z tymi kolorami warto uważać. Taki aż kujący w oczy kolor świetnie sprawdzi się w przypadku małych domów. Dzięki takim barwom, dom – szczególnie jeśli jest zlokalizowany na dużej działce – będzie się wyróżniał, zwracał na siebie uwagę. Pomalowanie w ten sam sposób dużego domu posadowionego na małej działce w gęstej zabudowie zapewni odwrotny efekt. Dom będzie się wyróżniał, ale bardzo negatywnie. Ściany o dużych powierzchniach, pomalowane na taki kolor, spowodują, że w okolicy wszystko inne będzie schodzić na dalszy plan. Nie będzie harmonii w otoczeniu. Nawet sąsiedzi mieszkający w domu obok, mogą w tym momencie mieć uzasadnione pretensje, bowiem zbyt ostry kolor elewacji może zakłócać im obraz za oknem.

Niekoniecznie jeden kolor

Przez wiele lat malowanie elewacji domu kojarzone było z pokrywaniem jej całej jednym kolorem. Czasy nieco się zmieniły, farby są lepsze, różne wzory dostępne, więc może warto pokusić się o pomalowanie elewacji domu w kilka barw? Takie działanie może dodatkowo ozdobić dom. Kolorem można uwypuklić pewne elementy domu, optycznie schować te nieco gorsze, nadać elewacji odpowiedni charakter i sprawić, że dom z zewnątrz będzie wyglądać naprawdę pięknie.Taki sposób malowania elewacji nie jest jednak łatwy. Osoba, która nie ma w tym doświadczenia, nie powinna się na to decydować. Już zaplanowanie miejsc, w których barwy będą się oddzielać, będzie trudne. Samo pomalowanie elewacji w ten sposób tym bardziej. Planując pomalowanie elewacji w ten sposób, od razu warto zdecydować się na wynajęcie firmy, która wykona takie zlecenie. Teoretycznie każda firma budowlana świadczy usługi malowania elewacji, warto jednak wybrać taką, która specjalizuje się w pracach malarskich i dociepleniach. Wynajmując fachowców z takiej firmy, można mieć pewność, że elewacja zostanie pomalowania w atrakcyjny sposób, sama farba na niej będzie zaś trwała. Rzecz jasna opcji w takiej sytuacji jest więcej. Na części elewacji można położyć ozdobne cegły klinkierowe lub inne materiały, które dodatkowo ja uatrakcyjnią.

Podsumowując

Zawsze można pomalować elewacje domu nijako. Można nawet nie malować czy jednak to ma sens? Aby poprawić obraz naszego domu, warto przywiązać do elewacji sporą uwagę i pomalować ją tak, by dom zyskał na wyglądzie. To jest do osiągnięcia. Zawsze też warto stawiać na farby i materiały budowlane najlepszej jakości. Wtedy elewacja będzie pięknie wyglądać przez lata i nie będzie potrzeby częstego jej przemalowywania czy też wykonywania innych prac.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here