Montaż bramy metalowej ze słupkami. Tu nie ma miejsca na błędy

0
351
Montaż bramy metalowej ze słupkami. Tu nie ma miejsca na błędy

Montaż metalowej bramy wraz ze słupkami, to praca, której nie trzeba zlecać fachowcom zajmujących się montażem ogrodzeń. Jest ona możliwa do wykonania we własnym zakresie. Niestety niezwykle łatwo popełnić przy tej pracy błędy. W najlepszym przypadku mogą one spowodować, że brama z czasem się obwiesi, słupki zaś zmienią swoje położenie i nie będą już idealnie pionowo. W najgorszym może się okazać, że już po montażu brama w nieprawidłowy sposób się otwiera i zamyka. Skrzydła nachodzą na siebie lub wręcz przeciwnie – po zamknięciu obu skrzydeł, pomiędzy nimi jest zbyt wiele luzu. Jak zamontować słupki i bramę, by wszystko wyglądało doskonale i działało bez zarzutu? Istnieje metoda, dzięki której brama będzie zamontowana tak jak należy.

Rozstaw pomiędzy słupkami ma znaczenie

Słupki, na których ma być zawieszona brama, muszą być oczywiście osadzone w gruncie i zabetonowane. problemem jest jednak określenie odległości pomiędzy słupkami. Oczywiście można zmierzyć skrzydła bramy, uwzględnić też szerokość słupków, a także wymiary zawiasów i na tej podstawie osadzać słupki w gruncie, w określonym miejscu. Istnieje jednak spore ryzyko błędu. Pomyłka o 2-3 centymetry może spowodować problemy z otwieraniem i zamykaniem bramy. Zabetonowane słupki – gdy beton już wysechł – wyciągnąć będzie niezwykle trudno, a to jest oczywiście konieczne by dokonać poprawek. O wiele lepiej więc montować bramę w inny sposób. Skrzydła bramy powinny być od razu osadzone na zawiasach słupków, brama zas ustawiona w pozycji „zamknięta”. Wtedy nie ma konieczności mierzenia odległości pomiędzy słupkami. Od razu wychodzi, w którym miejscu w gruncie nalezy zabetonować słupki.

Słupki muszą być osadzone idealnie pionowo

Warto pamiętać, że słupki bramy musza być osadzone idealnie pionowo. Oczywiście jeśli skrzydła bramy będą zawieszone na zawiasach, które są w słupkach, całość konstrukcji będzie się pochylać w stronę skrzydeł. Montując bramę w ten sposób, trzeba więc osadzić słupki w gruncie, tak by były idealnie pionowo, skrzydła bramy zaś podeprzeć w kilku miejscach, by ich ciężar nie zmienił położenia słupków. Skrzydła muszą być ustawione tak, by brama była zamknięta. To daje pewność, ze wszystkie odległości są prawidłowe i w przyszłości otwieranie i zamykanie bramy nie będzie problemem. Gdy ustawimy skrzydła bramy w tej pozycji i upewnimy się, że i brama i słupki są idealnie pionowo, możemy przystąpić do betonowania słupków. Dobrze jest te części słupków, które znajdą się w gruncie obłożyć gruzem, pozostawiając jednak wolne przestrzenie, by beton dostał się w wiele miejsc. Tak osadzone słupki zalewamy betonem do poziomu gruntu i pozostawiamy wszystko – nie ruszając bramy – do momentu aż beton zwiąże i wyschnie.. Czas schnięcia betonu nie będzie krótki. Brama w pozycji zamkniętej będzie musiała pozostać około tygodnia. Po tym czasie można usunąć podparcia skrzydeł i normalnie korzystać z nowo zamontowanej bramy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here