Hydroizolacja to kluczowy element ochrony dachu. Ponadto jest jednym z prostszych i najskuteczniejszych sposobów na ochronę budynków przed niekorzystnym działaniem wody i wilgoci. Warstwa hydroizolacyjna pełni funkcję przeciwwodną, lub przeciwwilgociową. Na czym polega hydroizolacja dachów i na co zwrócić uwagę przy jej wykonywaniu?
Hydroizolacja dachów – na czym polega?
Hydroizolacje dachów to warstwa ochronna powierzchni dachowej. Zabezpiecza ona przed wilgocią i wodą. Co ważne, hydroizolację możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje warstw ochronnych. Pierwszym z nich jest hydroizolacja lekka, czyli przeciwwilgociowa. Izolacja tego typu bardzo dobrze sprawdza się w przypadku podziemnych części budynków, które są umieszczone na gruntach przepuszczalnych, takich jak żwir, czy piach. Drugim rodzajem jest hydroizolacja ciężka, czyli przeciwwodna. Izolację tego typu wykonuje się w sytuacjach, gdy dany budynek jest narażony na silny wpływ ciśnienia hydrostatycznego. Izolacją przeciwwodną jest również izolacja średnia. Zapewnia ona skuteczną ochronę nawierzchni, które są narażone na styczność z wodą opadową, czyli na przykład właśnie dachy.
Dzięki hydroizolacji średniej woda spływa po danej powierzchni, co chroni dach przed ewentualnym przesiąknięciem. Hydroizolacje tego typu najczęściej wykonuje się z papy. Co ważne, hydroizolacja jest niezbędnym elementem w kwestii dbania o nawierzchnie dachowe i powinna zostać wykonana na każdym dachu.
Jak działają płynne membrany dachowe?
System hydroizolacji powinien być dobrany do rodzaju dachu. Warto przy tym wiedzieć, że większość z nich składa się z maksymalnie trzech warstw. Pierwszą jest grunt, który dobieramy w zależności od tego, na jakich powłokach jest wykonywana aplikacja. Jednak dobranie odpowiedniego gruntu nie jest najprostszą kwestią. Z tego względu warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się wykonywaniem hydroizolacji dachów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że rodzaj izolacji jest odpowiednio dobrany do rodzaju dachu, a także, że zastosowano właściwy preparat.
Kolejnym elementem hydroizolacji dachów jest membrana oraz powłoka ochronna. Ten ostatni stosowany jest opcjonalnie. Najczęściej na powłokę ochronną stawia się w przypadku, gdy dach wymaga szczególnej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Ten rodzaj powłoki podnosi refleksyjność do poziomu SRI 102. Dachy pokryte taką powłoką spełniają normy określone dla “zimnych dachów”. Co więcej, dodatkową zaletą jest zwiększenie wytrzymałość izolacji na czynniki izolacyjne z poziomu P1 do poziomu P3.