Nietypowe sposoby leczenia

0
722

Medycyna wyróżnia różne sposoby radzenia sobie z bólem, rozwiązywania problemów ludzi chorych. Możemy mówić o leczeniu szpitalnym, kiedy pacjent jest na tyle chory, że wymaga ciągłej opieki lekarskiej. Po wizycie w szpitalu odbywa się leczenie zachowawcze – ma ono wspierać poprzedni pobyt w ośrodku zdrowia, a pacjent powinien starać się wypełniać wszystkie przykazania lekarza, tak aby choroba jak najszybciej ustąpiła. Część leczenia opiera się też na profilaktyce czyli podjęciu zadań takiego typu, aby chory w przyszłości nie zapadał na nowe schorzenia.

Jednak czasami zdarza się, że pacjencji są niezadowoleni z tradycyjnych metod leczenia i szukają odmiany, która sprawi, że zaczną czuć się lepiej. Część z nich decyduje się odwiedzić np. centra medycyny chińskiej, tybetańskiej, gdzie znachorzy będą starali się im pomóc w nieco mniej standardowy sposób. Jednak większość zabiegów związanych z medycyną niekonwencjonalną jest słabo opisana i zbadana przez bardziej naukowe jednostki.

Dlatego chory decydując się na różne niekonwencjonalne terapie robi to poniekąd na własne ryzyko – w końcu do końca nie wiadomo co wyniknie z oryginalnej terapii. Część alternatywnych metod ma swoje źródło w tradycji, która trwa od wielu wieków. Tak jest np. z akupunkturą. Wiele osób decyduje się na podjęcie homeopatycznej terapii. Leczenie chorób w przypadku homeopatii polega na stosowaniu wysoko rozcieńczonych substancji, które mają leczyć. Substancje jakie spożywają chorzy działają na zasadzie podobieństwa, a cała homeopatia opiera się na tym, aby podobne leczyć podobnym. Rozcieńczanie owych substancji trwa tak długo, aż w roztworze pozostają tylko śladowe ilości początkowych substancji. Niestety wciąż brak jest naukowych badań, które w sposób jednoznaczny byłby w stanie dowieść skuteczności homeopatii.

Co prawda odbyło się wiele prób różnych analiz, jednak wyników nigdy nie udało się powtórzyć lub okazywało się, że w trakcie badań doszło do naruszenia lub błędów. Jedno jest pewne – jeżeli konwencjonalna medycyna nie wystarcza nam, homeopatia w niczym nie zaszkodzi.