Oczyszczanie cery tłustej

0
326

W kobiecych czasopismach dużo mówi się o potrzebie szczególnego traktowania cery suchej czy wrażliwej, zapominając często o cerze tłustej. Tymczasem ona również ma specyficzne potrzeby, zwłaszcza w zakresie oczyszczania.

Za tłustą cerę odpowiadają przede wszystkim hormony oraz geny. Często przy tłustej skórze pojawia się także problem wyprysków, ropnych krost.

Aby temu przeciwdziałać należy kontrolować pracę gruczołów łojowych, a w tym zakresie największe znaczenie ma właśnie regularne, dokładne i odpowiednio przeprowadzane oczyszczanie skóry. Oczyszczając twarz pozbywamy się bowiem nadmiaru łoju, który nie tylko blokuje pory, ale również jest pożywką dla bakterii odpowiedzialnych za powstawanie ropnych wyprysków.

Dokładne oczyszczanie cery tłustej najlepiej jest więc przeprowadzać dwa razy na dzień. Używać należy do tego specjalnych kosmetyków i preparatów przeznaczonych właśnie do tego rodzaju cery, ponieważ najlepiej sprawdzą się one w walce z określonymi dolegliwościami. Do oczyszczania cery tłustej stosować można różne produkty, takie które najbardziej nam odpowiadają: mleczka, toniki, żele do mycia twarzy, pianki, płyny micelarne itp.

Stosując różnego rodzaju kosmetyki warto zwrócić uwagę na sposób ich aplikowania na skórę. Jeśli to możliwe to starajmy się nie pocierać przy tym twarzy np. tonik czy mleczko można aplikować na skórę przy pomocy wacika, jedynie delikatnie wklepując preparat, a nie wcierając go w cerę. Jeśli zaś stosujemy korektory antybakteryjne to do ich nakładania używajmy palców- gąbeczki czy pędzelki mogą bowiem sprzyjać przenoszeniu bakterii.

Wiele dziewczyn i kobiet, których problemem jest cera tłusta, popełnia często błąd stosując zbyt często peelingi, zwłaszcza te ze ściernymi drobinkami. Tymczasem stosowanie tego typu preparatów przy cerze tłustej nie jest wskazane – nie tylko nie polepszą one stanu tego typu cery, ale nawet mogą go pogorszyć. Dzieje się tak ponieważ tarcie skóry podczas wykonywania peelingu podrażnia gruczoły łojowe. Dodatkowo podrażnić można ropne krosty, a tym samym bakterie odpowiedzialne za ich powstawanie roznieść po całej twarzy doprowadzając do powstania nowych wyprysków.

Jeśli jednak nie umiesz zrezygnować ze stosowania peelingów to wybierz te enzymatyczne. Mają one łagodniejsze działanie, a ich aplikacja nie wymaga tarcia skóry. Warto wypróbować również specjalne maseczki oczyszczające do cery tłustej.

Dokładnie oczyszczona cera to podstawa pielęgnacji skóry tłustej. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie metody oczyszczania są wskazane przy tego rodzaju cerze. Częste peelingi nie tylko nie pomogą, ale wręcz mogą stan cery pogorszyć. Warto więc wybierać kosmetyki przeznaczone specjalnie do pielęgnacji skóry tłustej.