Ogrzewanie podłogowe wodne czy elektryczne?

0
299
ogrzewanie podłogowe wodne

Coraz więcej osób przy okazji budowy nowego domu, ale też wraz z większym remontem decyduje się na nowoczesny typ ogrzewania, jakim jest ogrzewanie podłogowe Wrocław. Ma ono wiele zalet, z których tą najczęściej wymienianą jest oszczędność miejsca. Nie ma bowiem potrzeby instalowania jakichkolwiek kaloryferów czy innych grzejników – ciepło wydobywa się z podłogi, a w zasadzie spod podłogi.

Kiedy jednak już zdecydujemy, że ogrzewanie podłogowe Wrocław to rozwiązanie dla nas, pojawi się kolejny dylemat, a mianowicie czy wybrać ogrzewanie podłogowe wodne, czy elektryczne. Oba te rozwiązania mają swoje zalety, natomiast jedno z nich jest warte szczególnej uwagi. Oto najważniejsze informacje na temat każdej z tych opcji!

Co jest lepsze – ogrzewanie wodne czy elektryczne?

Zarówno ogrzewanie podłogowe elektryczne, jak i wodne wykorzystują energię elektryczną do ogrzania nieruchomości – te pierwsze bezpośrednio, zaś drugie pośrednio, jako że pompa ciepła jest zasilana prądem.

Warto jednak zauważyć, że pompa ciepła zużywa znacznie mniej prądu niż elektryczna instalacja ogrzewania podłogowego. To szczególnie istotne w czasach rosnących cen energii elektrycznej. Koszty eksploatacji będą więc znacznie niższe.

Co prawda ogrzewanie wodne wymaga większej inwestycji początkowej, z uwagi właśnie na konieczność zakupienia pompy ciepła i ogółem całego wyposażenia kotłowni. Jest to jednak wydatek, który warto ponieść, ponieważ na dłuższą metę się on zwróci.

Optymalnym rozwiązaniem w wielu przypadkach będzie zatem ogrzewanie podłogowe wodne, wykorzystujące pompę ciepła. Jest ono wydajne i zapewnia pełny komfort termiczny mieszkańcom.

Jest to ekologiczne rozwiązanie, a przy tym bardzo trwałe i proste w użytkowaniu. Jednocześnie trzeba pamiętać, że montażem takiej instalacji powinni zająć się eksperci, a więc na przykład https://instaltechnik.pl/oferta/pompy-ciepla/ogrzewanie-podlogowe/. Tylko w ten sposób będzie można mieć pewność, że instalacja zostanie wykonana w pełni poprawnie, a ogrzewanie będzie działać zgodnie z przeznaczeniem.

Typy ogrzewania podłogowego wodnego

Ogrzewanie wodne Wrocław może zostać wykonane na kilka sposobów. Dzięki temu nie jest problemem, że przy budowie domu wybrano inny sposób ogrzewania, ponieważ da się z łatwością przejść na ogrzewanie podłogowe wodne podczas remontu.

System mini jest odpowiednią opcją właśnie do remontów. Wynika to z faktu, że nie wymaga dużej głębokości montażu. Jego dodatkową zaletą jest to, że się stosunkowo szybko nagrzewa. Alternatywnym rozwiązaniem, stosowanym z reguły przy budowie nowej nieruchomości, jest system standardowy.

Co ciekawe, ogrzewanie podłogowe wodne można wykonać także w systemie suchej zabudowy. Takie rozwiązanie charakteryzuje się szybkością montażu, a ponadto niewielką wagą i niską wysokością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here