Pielęgnacja zębów

0
338

Podstawą pielęgnacji zębów jest ich mycie – najlepiej kilka razy dziennie, po każdym posiłku. Pozwala to utrzymać jamę ustną w czystości oraz usunąć bakterie i odświeżyć oddech.

Producenci past do zębów dostrzegli już dawno potrzebę potencjalnych klientów związaną z pielęgnacją jamy ustnej, w związku z czym na rynku mamy coraz większy asortyment wszelkiego rodzaju past do zębów. Specjalne pasty są produkowane z myślą o dzieciach, można również kupić pasty wybielające, pasty ziołowe lub pasty, które mają zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego.

Można kupić pasty w formie tradycyjnej oraz pasty w żelu. Dodatkowo asortyment środków służących do pielęgnacji jamy ustnej poszerza się o coraz bogatszą kolekcję płynów do płukania ust.

Co warto wiedzieć na temat past do zębów?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie są one w stanie zastąpić wizyty u dentysty i nie naprawą tych szkód, które już powstały. Choć pasta może zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego, nie jest w stanie usunąć tego, który już się na naszych zębach pojawił. Żadna pasta nie jest w stanie wyleczyć chorób dziąseł – może im co najwyżej zapobiegać.

Wiele emocji wzbudzają również specjalne pasty do zębów, skierowane do palaczy. Pasty te mają silne właściwości wybielające, jednak mają i jedną wadę, dość poważną – ścierają zdrowe zęby, co w efekcie może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa. Wielu z nas zapomina, że niektóre choroby dziąseł oraz zębów mogą mieć powiązania z ogólnym stanem naszego zdrowia. Parodontoza bardzo często idzie w parze z chorobami serca, i odwrotnie – choroby związane z jamą ustną są bardzo groźne dla serca, gdyż bakterie mogą przenikać przez jamę ustną do krwiobiegu. Dlatego też ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej u tych, którym dokucza parodontoza, jest znacznie większe niż u osób nie mających problemów z dziąsłami.

Brak dbałości o higienę jamy ustnej może prowadzić również do takich problemów ze zdrowiem, jak zawał, osteoporoza, choroby związane z zaburzeniami układu oddechowego. U konieczności właściwej pielęgnacji jamy ustnej mówi się coraz więcej, przez co coraz większą uwagę poświęcamy pastom do zębów. Wierzymy w ich skuteczność, zaś producenci cały czas dbają o to, by swe produkty ulepszać i czynić jeszcze bardziej skutecznymi. Niestety, często oznacza doi większą ilość środków chemicznych, które dodawane są do past do zębów. Warto zatem zwracać uwagę na to, jaki jest skład pasty, którą zamierzamy kupić.