Podłoga – jak ją odmienić?

0
326
Podłoga – jak ją odmienić?

Podłoga to jeden z najważniejszych elementów mieszkania. Niestety również i ona potrzebuje od czasu do czasu odświeżenia i dostosowania do najnowszych trendów. Zmiana podłogi może przynieść niespodziewane rezultaty. Przy tym jednocześnie wcale nie musi się to wiązać z wysokimi kosztami.

Parkiet czy panele podłogowe?

Jeszcze kilka lat temu odpowiedź na to pytanie byłaby niemal jednomyślna. Czasy „panelomanii” jednak przemijają. Zamiast tego wróciła harmonia między panelami a parkietem. Mówiąc najprościej – parkiet wraca do łask. Jeśli posiadasz już taką formę podłogi w swoim mieszkaniu, to nie zapomnij o cyklinowaniu. Cyklinowanie to proces specjalistycznego szlifowania zewnętrznej warstwy drewnianych elementów podłogi. W celu jego przeprowadzenia należy zatrudnić profesjonalną ekipę, która zajmuje się tym na co dzień. Urok prawdziwego drewna zdobywa uznanie coraz większej rzeszy ludzi.

Panele podłogowe również mają wiele zalet. Na rynku możemy znaleźć niezliczone warianty kolorystyczne, co pozwoli nam dobrać idealnie pasującą do pomieszczenia podłogę. Kolejnymi zaletami paneli jest niska cena i łatwość montażu. Panele podłogowe można układać na już istniejącej podłodze np. na parkiecie lub płytkach. Zawsze jednak należy pamiętać o odpowiednim podłożu w postać specjalnej pianki i listwach podłogowych.

Rakotwórczy klej?

Jeszcze do połowy lat 90. ubiegłego wieku jako kleju do parkietu używano tzw. subitu. Subit to jeden z najpopularniejszych w ówczesnych czasach kleju, który występował pod nazwą handlową jako lepik smołowy. W 1996 r. wszedł w życie zakaz stosowania tego preparatu. Okazało się bowiem, że może on uwalniać do powietrza węglowodory aromatyczne (benzopiren) o działaniu rakotwórczym.

W przypadku kupna mieszkania lub domu, który był budowany kilkadziesiąt lat temu, warto mieć na uwadze, że pod parkietem, może kryć się trucizna. Należy wtedy wziąć pod uwagę konieczność całkowitej wymiany takiej podłogi.

Trendy podłogowe w 2021 roku

W 2021 r. przebojem będą podłogi wykonane z prawdziwego drewna. Niektóre trendy z lat PRL przeżywają obecnie swój renesans. Pod względem kolorystycznym oryginalnymi rozwiązaniami będą wciąż jasne podłogi. Modny styl skandynawski niesie za sobą odcienie szarości i beżu.

W tym sezonie dominować będą szerokie deski z wyraźną fakturą oraz widocznymi słojami. Obecność pozostałości po sękach i drobnych niedoskonałościach będzie jak najbardziej wskazana. Podłogi w tym sezonie pozbawione będą połysku, a dominować będzie ich matowość. Duże znaczenie ma także układ desek i klepek podłogowych. Do łask wraca elegancki wzór jodełki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here