Rodzaj diety zależny od celu

0
344

Gdy słyszymy słowo dieta, bardzo często kojarzy się nam ono z odchudzaniem. Jednak pod tym znaczeniem kryje się o wiele więcej. Diety mogą być bardzo różnorodne w zależności od tego co pragniemy osiągnąć. Oczywiście pierwsze skojarzenie jest jak najbardziej słuszne, bardzo popularne są diety odchudzające, układane przez dietetyków. Odpowiednio dobrane dania w takiej diecie mają pomóc w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Niestety nie zawsze działają one tak jakbyśmy tego chcieli, bardzo niepożądanym zjawiskiem w stosowaniu diet odchudzających jest tak zwany efekt jojo. Oznacza to, że po straceniu na wadze i odstawieniu diety bardzo szybko wracamy do poprzedniego stanu w kwestii masy. Aby unikać takich efektów trzeba bardzo racjonalnie podejść do sprawy odchudzania.

Jedną z diet bardzo rygorystycznych jeśli chodzi o odchudzanie jest dieta kopenhadzka, kieruje się ona surowymi zasadami, a czas jej stosowania to trzynaście dni. Skuteczne diety powinny być przede wszystkim przemyślane i skonsultowane z odpowiednimi osobami. Nie tylko w sprawie odchudzania, ale także w kwestii przybrania na masie lub diet zdrowotnych. Tak jak zostało wspomniane na samym początku dieta nie oznacza tylko metody na zrzucanie kilogramów. Wiele osób ma problem z przybraniem na wadze, z tego względu wyróżnić można też diety odwrotne do odchudzających.

Oczywiście w tym przypadku menu jest mniej rygorystyczne. W dietach wysokoenergetycznych zalecane jest jedzenie kilku posiłków dziennie, nie powinny one być zbyt obfite, według dietetyków należy jeść mniej ale częściej. Ostatni posiłek powinien być jedzony stosunkowo późno, ale tak aby nie miał negatywnych skutków podczas nocnego odpoczynku. Inne diety to takie z naciskiem na kondycje zdrowotną. Wyróżnić można wiele takich, które w zależności od choroby są różne. Dla przykładu jedną z takich diet jest antycukrzycowa w tym przypadku należy zrezygnować z jedzenia między innymi ryb, tłustego drobiu i wieprzowiny, margaryny i wielu innych. Natomiast zalecany jest jadłospis diety, w którym znajdować się będzie odtłuszczone mięsa, chude wędliny, oleje pochodzenia roślinnego. Inne diety zdrowotne to na przykład niskocholesterolowa, w tym przypadku kategorycznie zrezygnować trzeba z alkoholu, nikotyny, słodyczy. Problemy z cholesterolem w obecnych czasach to plaga z którą można walczyć właśnie za pomocą stosowania odpowiednich diet.

W każdym przypadku stosowania diety ważnym czynnikiem jest uprawianie ćwiczeń fizycznych. Przybierając na wadze ćwiczenia pomogą oczywiście w uzyskaniu odpowiedniej tkanki mięśniowej, dając tym samym bardzo dobre efekty wizualne naszego ciała. W kwestii odchudzania aktywność fizyczna również nie jest bez znaczenia, odpowiednie ćwiczenia w połączeniu z prawidłową dietą bez wątpienia przyspieszą proces odchudzania.

Gdy dzięki zastosowaniu odpowiednich działań uzyskamy pożądane wyniki, możemy być z siebie dumni, jednak należy pamiętać, że w dalszym ciągu możemy być narażeni na odwrotne skutki. Wracanie do starych nawyków z przed stosowania diety, może doprowadzić do negatywnych skutków. Okaże się wtedy, że to o co staraliśmy się stało się zmarnowanym czasem. Najbardziej narażone na takie skutki są osoby podatne na tycie i u nich występuje bardzo często tak zwany efekt jojo. Z tego względu nie tylko ważne są zdrowe diety, ale także nasze zachowanie po zakończonych kuracjach. Jeśli już uzyskamy odpowiednie efekty, warto pamiętać o tym iż droga do ich uzyskania była męcząca i pełna wyrzeczeń, dlatego warto zadbać o samego siebie i nie dopuścić do powrotu poprzedniego stanu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here