Kupno mieszkania lub domu to bardzo ważna decyzja, z którą większości rodzin przyjdzie się prędzej czy później zmierzyć. Ofert na rynku nieruchomości jest bardzo wiele – od małych kawalerek poprzez mieszkania na poddaszu, kończąc na wielkich domach czy apartamentach. Wybór tego drugiego jest w pewnym stopniu wyzwaniem. Jeśli mu jednak sprostamy, nasze mieszkanie będzie przytulnym miejscem, do którego chce się wracać. Poddasza posiadają pewną magiczną atmosferę, z którą stykamy się w chwili wejścia do pomieszczenia tam usytuowanego.
Poddasza kojarzą się z dzieciństwem, kiedy to buszowaliśmy na strychu u babci i dziadka. Kojarzą się z czymś tajemniczym i niedostępnym. I niewątpliwie nie bez powodu. Największą sympatią na poddaszu darzymy jednak okna dachowe. Patrząc przez nie, widzimy świat zupełnie inaczej. Nawet dla dorosłego człowieka nie jest to zwykły, szary świat, z którym stykamy się na co dzień. Najwygodniejsza sytuacja jest wtedy, kiedy budujemy cały dom i sami możemy zdecydować jak będzie wyglądało nasze poddasze. Często jednak albo kupujemy dom już postawiony, albo z kolei mieszkanie, które po prostu znajduje się na poddaszu. Wtedy musimy po prostu wykazać się inwencją twórczą. Dobry pomysł i chwila zaangażowania sprawią, że nasze okna dachowe staną się perełką całego mieszkania.
Projektowanie poddasza w domu jednorodzinnym
Ustalając plany przyszłego domu mamy przewagę. Od podszewki możemy zaplanować sobie wystrój, układ pomieszczeń, drzwi i okien, w tym także okien dachowych (jeśli decydujemy się na opcję z poddaszem). Z drugiej strony pozbawieni jesteśmy elementu zaskoczenia. Niewątpliwie taka sytuacja najlepsza jest dla tych, którzy lubią panować nad sytuacją, a niekoniecznie przepadają za niespodziankami. Skupiając się w takim razie na interesującym nas temacie spróbujmy odpowiedzieć na najważniejsze pytania, przed którymi zostaniemy postawieni. Po pierwsze – z jakiego materiału skorzystać? Zdania są podzielone.
Najczęściej jednak słyszy się o drewnie. Okna dachowe drewniane przede wszystkim (jeśli chodzi o względy estetyczne, którymi się zajmujemy) wyglądają dużo lepiej. Z zalet praktyczniejszych? Drewno doskonale współpracuje z dachem oraz jest cieplejsze. Szeroki wybór na dzisiejszym rynku budowlanym oraz fachowa pomoc sprzedawców na pewno pomogą w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Po drugie – gdzie najlepiej umieścić okna dachowe? Przede wszystkim znaczenie będzie miało to, by okna dachowe w dzień dawały nam dużo światła. Musimy więc zwyczajnie zwrócić uwagę po jakiej stronie znajduje się ściana (lub ściany), na której chcemy umieścić okno. Odpowiedź na to pytanie nie była zbyt trudna. Pozostaje jednak jeszcze jedna, istotniejsza decyzja. Jej rozwiązanie w całości zależy od przyszłych mieszkańców domu. Mianowicie ile okien ma znajdować się w pomieszczeniu oraz jakiej mają być wielkości. Okna dachowe nie mogą być zbyt małe, jeśli chcemy żeby poddasze było przestronne i dobrze oświetlone. Rzecz jasna odpowiedź na to pytanie wiąże się z tym, do czego pokój (lub pokoje) ma nam służyć. Jeśli będzie to pokój dziecinny wskazane jest by znajdowało się tam przynajmniej jedno duże okno. Podobnie w przypadku pokoju gościnnego czy chociażby sypialni. Jeśli będzie to pokój dodatkowy, w którym umieścicie na przykład telewizor, by wieczorami urządzać rodzinne kino, oświetlenie dzienne nie jest aż tak istotne. Trzeba jednak pamiętać, że kiedyś możemy zmienić przeznaczenie pokoju. Znacznie łatwiej wtedy zakupić żaluzje czy rolety, niż wymieniać okna na większe. Okna dachowe uniemożliwiają niestety zastosowanie tradycyjnych zasłonek czy firanek. Z drugiej strony oferta na rynku jest tak bogata, że – aby urozmaicić wygląd naszego poddasza – nie musimy daleko szukać. Przede wszystkim mamy szeroki dostęp do żaluzji i rolet o różnych kolorach i oryginalnych teksturach. W zależności od przeznaczenia pokoju szybko możemy zamontować interesujący nas produkt. Wspomniane elementy są dziś bardzo unowocześnione. Możemy zakupić takie, którymi steruje się ręcznie, ale równie dobrze za nieco wyższą cenę otrzymamy takie, które sterowane są elektrycznie lub na energię słoneczną.
Okna dachowe w mieszkaniu
Kupując lub wynajmując mieszkanie stajemy przed faktem dokonanym. Nie mamy wpływu na to, z jakiego materiału wykonane są okna, ile ich jest oraz jak są rozmieszczone. Jeśli nie pasuje nam jakiś element, nie możemy po prostu się go pozbyć. Tutaj liczy się przede wszystkim spryt i pomysł. W przypadku mieszkania jest ono zazwyczaj w całości wyposażone w okna dachowe (chyba, że mamy do czynienia z mieszkaniem dwupoziomowym). Wystrój każdego pomieszczenia należy więc zaplanować osobno. Standardowe mieszkanie na poddaszu składa się z kuchni, łazienki i dwóch pokoi.
Przeznaczenie tych dwóch ostatnich zależy od tego, kto będzie mieszkańcem poddasza. Jeśli jest to standardowa rodzina 2+1 lub 2+2, jeden pokój (zazwyczaj mniejszy) przeznaczony zostaje na pokój dziecinny. Pamiętajmy wtedy, by stolik lub biurko, przy którym uczą się dzieci, postawiony został przy oknie. Obecność światła w tym miejscu jest najważniejsza. Poeksperymentować możemy z drugim pokojem. Jeśli jest wystarczająco duży możemy zastanowić się nad jego przegrodzeniem. Najlepiej ściankę działową postawić wtedy tak, by w każdym pokoju obecne były jakieś okna dachowe. Często jest to jednak niemożliwe, ponieważ nowe pomieszczenia byłyby zbyt wąskie. Można przedzielić pokój prostopadle do okien, ale wtedy najlepiej ściankę działową postawić do połowy. Od strony okien można wtedy urządzić kameralną sypialnię, od strony wejścia do pokoju przytulny salonik. W kuchni można ewentualnie zainstalować rolety lub żaluzje. Jest to jednak raczej przestronne i jasne pomieszczenie, dlatego korzysta się z nich w nielicznych sytuacjach, na przykład gdy za bardzo świeci słońce. Okna dachowe to niewyczerpany temat do dyskusji. W zależności od tego, co umieścimy w ich zasięgu, zmienia się postrzeganie całego poddasza. Światło, które okna dachowe przepuszczają jest w niewytłumaczalny sposób inne niż w przypadku normalnych okien. Nawet jeśli to tylko zasługa kąta padania promieni słonecznych.